Volkswagen Samochody Dostawcze: Elektryczny ID.BUZZ do jazdy autonomicznej

W pełni elektryczny model ID.BUZZ będzie pierwszym pojazdem w Grupie Volkswagen z funkcją jazdy autonomicznej.

Volkswagen Samochody Dostawcze: Elektryczny ID.BUZZ do jazdy autonomicznej, elemoto.pl

Volkswagen Samochody Dostawcze konsekwentnie i w dużym tempie rozwija i wdraża systemy jazdy autonomicznej. – Wraz z akceptacją przez radę nadzorczą koncernu naszego programu badawczo-rozwojowego w zakresie jazdy autonomicznej, wyznaczamy kierunek dla przyszłości mobilności. Autonomiczna, elektryczna jazda będzie miała istotny wkład w mobilność miejską i w bezpieczeństwo na drogach. Nasze pojazdy elektryczne są pierwszymi, w których można zastosować takie systemy – wyjaśnia Carsten Intra, prezes zarządu Volkswagen Samochody Dostawcze.

Firma prowadzi intensywne przygotowania do wprowadzenia do użytku w roku 2025 systemów autonomicznych w ruchu drogowym. – W tym roku po raz pierwszy przeprowadzimy próby terenowe, w których system autonomicznej jazdy firmy Argo AI zostanie umieszczony w nowym modelu ID.BUZZ, który już wkrótce znajdzie się w sprzedaży – mówi Christian Senger, szef działu jazdy autonomicznej. – Celem testów jest opracowanie koncepcji wykonywania usługi transportowej i zatrzymywania się w wybranym miejscu, podobnej do tej, którą dziś oferuje MOIA. W połowie tej dekady nasi klienci w wybranych miastach otrzymają możliwość dowozu do wybranego celu autonomicznymi pojazdami.

Równoprawnymi inwestorami w Argo AI, firmie specjalizującej się w tworzeniu platform oprogramowania dla jazdy autonomicznej są Ford Motor Company i Volkswagen Samochody Dostawcze. Cel prac to konsekwentny i szybki rozwój oraz późniejsze wykorzystanie systemów autonomicznych. Oprócz początkowej inwestycji w wysokości 1 miliarda dolarów, Volkswagen wniósł do Argo AI swoją spółkę-córkę AID (Autonomous Intelligent Driving). Z budżetem na dalszy rozwój autonomicznej jazdy potwierdzonym w ostatnich dniach przez radę nadzorczą, marka robi kolejny znaczący krok w kierunku przyszłości autonomicznej mobilności.

Marka Volkswagen Samochody Dostawcze w ramach Grupy Volkswagen jest odpowiedzialna za rozwój w pełni autonomicznych systemów i ich komercyjne wykorzystanie w obszarach miejskich. Będzie rozwijać i budować pojazdy specjalnego przeznaczenia (SPV), takie jak np. robo-taksówki i furgonetki.

Oprócz Argo AI, Grupa inwestuje również znaczne środki finansowe w projekt Car.Software Organisation, w ramach którego równolegle i niezależnie od Argo AI, opracowuje się funkcje jazdy wspomaganej i zautomatyzowanej do poziomu 4 dla sektora mobilności prywatnej wszystkich marek Grupy Volkswagen.

Volkswagen Samochody Dostawcze opracowuje pojazdy, w których wykorzystywany będzie system samojezdny Argo (SDS). Pojazdy te bazują na w pełni elektrycznym modelu ID. BUZZ, który będzie miał swoją światową premierę w przyszłym roku.

(s)
Fot. VW Samochody Dostawcze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *